Czy warto kupować przedłużoną gwarancje?

Przedłużona gwarancja to coś, czym sklepy kuszą nas w swoich reklamach, czy też sloganach. Warto jednak uważać na przedłużone gwarancje, które mogą zawierać wiele haczyków, które spowodują, że taki zakup będzie dla nas zupełnie nieopłacalny.

Praktycznie każdy sklep ze sprzętami AGD oferuje nam przedłużoną gwarancje (nawet o 5 lat). Sprzedawcy zapewniają nas, że zakup takiej gwarancji zagwarantuje nam naprawę sprzętu, nawet gdy zalejmy go kawą, upadnie nam na bardzo twardą powierzchnię lub zdarzy się inny wypadek, na który nie mamy wpływu.

Pierwszą ważną rzeczą, o której nie każdy wie, jest fakt, że przedłużona gwarancja nie jest gwarancją producentów, a także nie jest ona gwarancją w tradycyjnym rozumieniu. Producenci nie oferują nam zazwyczaj żadnych przedłużanych gwarancji, a więc sklepy oferują nam nic innego jak dodatkową polisę ubezpieczeniową na sprzęt AGD.

źródło: pixabay.com

Warto jednak dopytać, czy przedłużona gwarancja jest ofertą sklepu, czy producenta. Chociaż zdarza się to rzadko, to także producenci, oferują nam przedłużone gwarancje.

Gwarancja na 5 lat może okazać się kłamstwem, zdarza się, że kusi nas dłuższy czas, przez który możemy wykonać naprawę sprzętu, jak się jednak okazuje, choć z gwarancji możemy skorzystać w ciągu pięciu lat, to możemy wykorzystać ją tylko raz. Zwróćmy także uwagę na to, co obejmuje taką naprawę, tzn. jeżeli sprzedawca mówi nam, że naprawiane są uszkodzenia, które były wypadkiem losowym, nie oznacza wcale, że usterka, która powstała podczas upadku, czy zalania zostanie naprawiona. Zdarza się, że nawet jeżeli w umowie mamy taki zapis, dalej znajdziemy kolejny, w którym wyjaśnione jest, że użytkowanie sprzętu inaczej niż jest to zalecane, spowoduje unieważnienie wcześniejszego punktu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *