elektrośmieci

Utylizacja elektrośmieci – co musisz o niej wiedzieć?

Nowe modele, drobne usterki i wiele innych powodów, prowadzi do gromadzenia coraz większej ilości elektrośmieci w naszych domach. Zobaczcie więc w jaki sposób poddać utylizacji wasze AGD i RTV.

Dla tych, którzy jeszcze nie są zaznajomieni z pojęciem elektrośmieci, śpieszymy z odpowiedzią. Tzw. elektrośmieci to wszystkie zużyte sprzęty działające po podłączeniu do prądu, czyli akumulatory lub baterie, czyli np. laptopy, żelazka telewizory, pralki, kuchenki, a nawet żarówki. Sprzęty te nie mogą być wyrzucane do kosza na śmieci, ponieważ zawierają w sobie szkodliwe składniki dla ludzi, jak i środowiska, mówimy tu m.in. o metalach ciężkich jak kadm, ołów, freon. Jeżeli wyrzucimy lodówkę na zewnątrz, pod wpływem wilgoci zacznie rdzewień, a wcześniej wspomniane metale ciężkie będą się przedostawały do gleby i powietrza, a te następnie do roślin oraz organizmów zwierząt.

My natomiast spożywając żywność, która była wystawiona na takie działanie, narażamy nasz organizm na niebezpieczeństwo, takich chorób jak: bezpłodność, choroby nowotworowe, uszkodzenie nerek i mózgu.

elektrośmieci

źródło: pixabay.com

Jak utylizować elektrośmieci?

Elektrośmieci powinny być oddawane do specjalnego punktu, gdzie są grupowane w zależności od stanu ich zużycia. Najpierw dzielona są na te, które możemy ponownie użyć oraz te, które są bezużyteczne. Następnie selekcjonowane są części urządzeń. Następnie neutralizowane są szkodliwe substancje, a pozostałe elementy transportowane są na wysypisko.

Czy możemy produkować mniej elektrośmieci?

Tak oczywiście, że możemy! Wystarczy, że będziemy odpowiednio dbali o nasz sprzęt, np. w przypadku pralki raz na jakiś czas będziemy włączali puste pranie z dodatkiem octu, laptopa będziemy ładować bez baterii w środku, a telefony będziemy wymieniać raz na kilka lat, a nie na rok, czy kilka miesięcy.

Pamiętajcie także, że niektóre usterki, które spotykają nasz sprzęt, mogą być w łatwy sposób naprawione i możemy spróbować naprawić je na własną rękę, czy też oddać mechanikowi AGD.

W Polsce średnio generujemy 527 mln kg elektrośmieci rocznie – głównie są to sprzęty AGD.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *