Jak podłączyć zmywarkę i pralkę?

Prawidłowe podłączenie pralki w przyszłości będzie skutkować odpowiednim funkcjonowaniem urządzenia oraz mamy pewność, że po jej włączeniu będzie ona działać prawidłowo. Jak podłączyć pralkę i zmywarkę?

Głównym warunkiem podłączenia tych urządzeń jest przede wszystkim miejsce oraz jego otoczenie, oznacza to, że pralka i zmywarka będzie miała dostępne do gniazda elektrycznego 230 V oraz odpływu i dostępu do wody. Jeżeli któregoś z tych elementów będzie brakować, potrzebna będzie nam pomoc fachowca. W tym celu możemy skorzystać z usług firmy takiej jak Technikan.pl.

Podłączenie sprzętów AGD warto zaplanować już na etapie projektowania domu, wtedy w momencie wykonywania instalacji wodno-kanalizacyjnych i elektrycznych możemy rozprowadzić rury i przewody w sposób, jaki według nas będzie najlepszy. Umieszczone są one w bruzdach wykonanych w ścianie, a następnie tynkuje bądź od razu zakleja glazurą.

źródło: pixabay.com

Zmywarki i pralki dostępne w Polskich sklepach zasilane są prądem o napięciu 230 V, więc do ich podłączenia będziemy potrzebowali gniazda wtykowego z uziemieniem. Producenci odradzają używania rozgałęziaczy i przedłużaczy. W celu bezpieczeństwa gniazdo, do którego będziemy podłączać te sprzęty, nie powinno znajdować się bliżej niż 60 cm od poboru wody.

Podłączenie ich do instalacji wodnej jest bardzo prostą czynnością, należy jednak pamiętać, że najlepiej jest podłączyć je do zimnej wody. W instrukcji urządzenia możemy znaleźć informacje, czy producent dopuszcza podłączenie ciepłej wody. Nawet jeżeli tak lepiej jest podłączyć zimną wodę, ponieważ zmywanie oraz pranie będzie bardziej skuteczne. Do podłączenie tych sprzętów do instalacji wodnej potrzebujemy węża, który zazwyczaj dołączony jest w komplecie z urządzeniem, nie jest on za długi, ponieważ zazwyczaj ma około 1,5 m, a więc musimy o tym pamiętać w momencie ustawiania urządzenia.

Jeżeli podłączamy je do gotowej już instalacji, a nie ma w nich specjalnego podejścia wodnego, możemy zaopatrzyć się w baterię zlewozmywakową, która będzie zintegrowana przyłączem do zmywarki z zaworem odcinającym. Możemy także dokupić specjalny zawór przelotowy z bocznym odejściem do podłączenia węża. Wadą tych urządzeń jest nieestetyczny wygląd takiej instalacji. Dlatego też, jeżeli macie taką możliwość uwzględnijcie montaż tych urządzeń na samym początku planowania kuchni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *