odkurzacz automatyczny

Na co zwrócić uwagę przy zakupie automatycznego odkurzacza?

W dobie XXI wieku producenci urządzeń elektronicznych prześcigają się w pomysłach, na to, jak ułatwić nam życie. Z tego też względu stworzyli odkurzacz automatyczny, który pozwoli nam uwolnić się od ręcznego odkurzania raz na zawsze. Czym jest odkurzacz automatyczny? Jak działa? Na co zwrócić uwagę przy jego zakupie? Na wszystkie te pytania postaram się pokrótce odpowiedzieć w tym artykule. 

Tak więc odkurzacz automatyczny nazywany również robotem sprzątającym to urządzenie, które zostało stworzone po to, by samodzielnie wysprzątać za nas podłoże w naszym domu, zarówno podłogę, jak i dywan. Jest to możliwe, dzięki temu, że są zamontowane specjalne czujniki, a także są zaprogramowane specjalne systemy, w taki sposób, aby mógł swobodnie poruszać się po każdym pomieszczeniu. Taki odkurzacz tego typu dostępny jest w szerokim przedziale cenowym, co wpływa na ilość funkcji, czas pracy, stopień pracy, a przede wszystkim na sam sposób działania. Musimy jednak pamiętać, że chcąc zakupić taki odkurzacz, należy dokonać właściwego wyboru. Z tego też względu koniecznie przy jego zakupie musimy zwrócić uwagę na kilka bardzo istotnych kwestii. Jakich?
SYSTEM NAWIGACJI
Otóż odkurzacz automatyczny powinien mieć zaimpletowany dobry algorytm sterowania, dzięki temu nasz sprzęt objedzie cały dom i wejdzie w każdy kąt. Ponadto niektóry odkurzacz automatyczny wyposażony jest w kamerkę, która umożliwia obliczenie wielkości pokoju. Jest to ważne, gdyż spotkać może się z różnymi rozwiązaniami pokonywania tras. System chaotyczny to pierwszy z nich. Nasz odkurzacz automatyczny odbija się od przeszkód, zmieniając tym samym kierunek ruchu. Dzięki temu może on pokonać kilkakrotnie ten sam obszar, bardzo dokładnie zbierając śmieci. To rozwiązanie ma jednak swoje wady, ponieważ sprzątanie może zająć znacznie więcej czasu niż w przypadku drugiego rozwiązania. A drugim rozwiązaniem jest system uporządkowany. Nasz odkurzacz jeździ po linii prostej, a po napotkaniu przeszkody, algorytm jeszcze raz wyznacza trasę, co bardzo rzadko powoduje pominięcie pewnych obszarów w pokoju, a tym samym niedokładne zebranie zabrudzeń. Jednak takiej dobrej jakości odkurzacz automatyczny pozbawiony jest tego systemu. Jest tak, gdyż montowane są coraz dokładniejsze czujniki. Poza tym odkurzacz z najwyższej półki cenowej korzysta ze specjalnych systemów wizualizacji przestrzeni, dzięki czemu porusza się on w sposób płynny po całej powierzchni domu bądź mieszkania.
OBSŁUGA
Odkurzacz automatyczny samojezdny sterowany jest za pomocą pilota, jak również panelu znajdującego się na urządzeniu. Dlatego tak ważne jest, żeby producent stworzył intuicyjny, prosty, czytelny system dla wszystkich użytkowników. Pod tym względem bardzo ciekawie prezentuje się najnowszy model. Możemy nim sterować za pośrednictwem urządzeń mobilnych. Wystarczy tylko pobrać specjalną aplikację na telefon, aby włączyć program sprzątania lub zmienić ustawienia odkurzacza.
PROGI
Oczywiście odkurzacz automatyczny najlepiej radzi sobie, na prostej, gładkiej powierzchni, która pozbawiona jest nierówności. To jednak są modele odkurzacza automatycznego, które potrafią pokonać niewielki próg pomiędzy pomieszczeniami, albo wjechać na dywan. W takim urządzeniu powinna być podana informacja jaką wysokość może pokonać odkurzacz. Dlatego też decydując się na zakup odkurzacza automatycznego warto jest się zatrzymać na chwilę i wypytać sprzedawcę, jak on radzi sobie z prze najróżniejszymi nawierzchniami.
automatyczny odkurzacz w domu

Źródło: pixabay.com

CZAS PRACY I ŁADOWANIA
Czas pracy na naładowanym akumulatorze warto jest też sprawdzić. Szczególnie jest to bardzo ważne, gdy nasz odkurzacz będzie pracował na dużych powierzchniach. Takie modele odkurzaczy automatycznych, które obecnie są dostępne na rynku są w stanie działać od 60 do 240 minut. Niemniej ważny jest czas ładowania, po którym nasz odkurzacz ponownie będzie gotowy do pracy.
CZUJNIKI
Prócz podstawowych sensorów nasz odkurzacz automatyczny często jest wyposażony w czujniki brudu, czujniki schodów, jak również w czujniki zbliżeniowe. Ponadto w przeciwieństwie do odkurzaczy z czujnikiem zderzeniowym, to urządzenie nie odbija się od ściany, a jedynie zbliża się do niej na kilka centymetrów. Do tych wszystkich czujników nasz odkurzacz automatyczny powinien mieć czujniki antykolizyjne, przeszkód oraz uskoku podłoża.
POJEMNIK
Oczywistą sprawą jest, że im większy pojemnik na zabrudzenia, tym rzadziej trzeba będzie czyścić odkurzacz. Niestety z racji tego, iż odkurzacz automatyczny jest niewielkich rozmiarów, to bardzo często ich pojemność jest niewielka, bo od 0,18 do 0,7 l. Większy pojemnik jest zdecydowanie wygodniejszy, gdyż nie wymaga tak częstego czyszczenia, ale za to zmienia kształt i rozmiar urządzenia, co w znacznym stopniu może uniemożliwić sprzątanie, na przykład pod meblami, ponieważ nie zdoła pod nie wjechać.
FILTRY
Nie każdy odkurzacz automatyczny ma w swoim wyposażeniu filtr HEPA, który oczyszcza powietrze z kurzu, bakterii i grzybów. Dlatego też, jeżeli ważna jest czystość powietrza, zwłaszcza, gdy w domu są alergicy, to warto jest poszukać modelu, który ma go w swoim wyposażeniu.
HAŁAS
Prawdą jest, że odkurzacz automatyczny pracuje znacznie ciszej niż tradycyjny. Ale i tak wciąż generowany poziom hałasu może znacznie utrudniać prowadzenie rozmowy. Dlatego niektóre z modeli odkurzaczy automatycznych oferują poziom głośności wynoszący zaledwie około 60dB.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *