Jak dbać o zmywarkę, żeby uniknąć awarii?

Zmywarka do naczyń to niezastąpiona pomoc. Z tego też względu musimy zrobić absolutnie wszystko, aby służyła nam długo i wydajnie. Po prostu trzeba o nią należycie zadbać! Sprawdź z nami, jak dbać o zmywarkę, żeby uniknąć awarii i cieszyć się nią przez długie lata.

RESZTKI JEDZENIA – pozbądź się ich z naczyń przed włożeniem do zmywarki
Pamiętajmy o tym, że jeżeli chcemy zachować naszą zmywarkę, w jak najlepszym stanie to przed włożeniem naczyń do zmywarki koniecznie pozbądźmy się resztek jedzenia. Otóż mogą one doprowadzić do zapchania się filtrów urządzeń, dyszy myjących, a także osadzić się na już umytych naczyniach. Bardzo ważne jest też, żeby opłukać naczynia, które miały kontakt z kwaśną żywnością. Takie kwasy, które zawarte są w produktach, takich jak: ogórki kiszone, kapusta kiszona, mogą przyczynić się do powstawania ognisk korozji!
FILTR ZMYWARKI – regularne czyszczenie
Należy go czyścić, co kilka miesięcy, gdyż gromadzi się w nim brud i drobne części z jedzenia. Taki filtr zmywarki zaleca się także wymieniać, co jakiś czas, zwłaszcza jeżeli ulegnie uszkodzeniu. Zadaniem takiego filtru jest zapobieganie przedostawaniu się resztek jedzenia do odpływu, co może skutkować zapchaniem się i uszkodzeniem pompy. Taka uszkodzona pompa znacząco wpływa na wydajność mycia naczyń oraz na powstawanie brzydkich zapachów w zmywarce.

Źródło: pixabay.com

CZYSTOŚĆ
Prócz regularnemu czyszczeniu filtra koniecznie trzeba pamiętać również o utrzymaniu w czystości drzwi od zmywarki, jak też uszczelek. Otóż w tych miejscach bardzo łatwo zbierają się zanieczyszczenia i resztki posiłków. Z tego też względu im regularniej będziemy czyścić uszczelki i drzwiczki, tym mniej uciążliwy będzie dla nas ten zabieg.
SÓL – zmiękczy wodę
U nas w polskich domach lub mieszkaniach zazwyczaj mamy do czynienia z twardą lub średnio twardą wodą, która zawiera bardzo duże stężenie minerałów. A zmywarka, jak każdy sprzęt gospodarstwa domowego nie przepada za twardą wodą. Taki odkładający się kamień może w znaczny sposób uszkodzić wewnętrzne części naszej zmywarki. Dlatego warto jest wprowadzić na stałe, niezależnie od tabletek, czy są to 3 w 1, czy 4 w 1. Taka sól w nich zawarta jest w zupełności wystarczająca.
ODKAMIENIACZ
Oprócz regularnemu stosowaniu soli, aby nasza zmywarka służyła nam jak najdłużej, to warto jest wyczyścić kilka razy w ciągu roku środkiem odkamieniającym. Możemy go kupić w formie proszku, płynu lub tabletek.
Stosując się do powyższych zasad zadbasz o zmywarkę i z całą pewnością wydłużysz jej żywotność i ogólną wydajność.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *