lodówka mrozi

Dlaczego lodówka mrozi jedzenie? – Najczęstsze przyczyny

Przyczyn, przez które chłodziarka mrozi, zamiast chłodzić, jest wiele. Przyczyną może być m.in. uszkodzony termostat, uszkodzony czujnik temperatury, czy też uszkodzony moduł.

Uszkodzony termostat

Zadaniem termostatu jest przekazywanie napięcia do sprężarki, silnika wentylatora oraz skraplacza. Jeżeli termostat nie działa tak, jak powinien, system chłodzenia może być uruchomiony dłużej niż to konieczne. W efekcie temperatura w chłodziarce będzie za niska, co może powodować, że jedzenie w lodówce jest mrożone.

Uszkodzony czujnik temperatury

Czujnik temperatury monitoruje temperaturę w chłodziarce oraz ma za zadanie przesyłać informacje do modułu sterującego. Moduł powinien regulować zasilanie sprężarki i wentylatora parownika na podstawie odczytów czujnika temperatury. Jeżeli czujnik jest uszkodzony, sprężarka i wentylator parownika mogą nie włączać się, kiedy jest to wymagane bądź mogą się włączać za często.

Uszkodzona przepustnica

Zadaniem przepustnicy jest otwieranie się i zamykanie, tym samym wpuszczanie odpowiedniej ilości chłodnego powietrza do komory chłodziarki. Jeżeli przepustnica nie zamyka się poprawnie, to wpuszcza do chłodziarki zbyt dużo zimnego powietrza. Aby wyeliminować tę usterkę, powinniśmy sprawdzić, czy nie jest uszkodzona bądź zablokowana w pozycji otwartej.

mrożenie lodówki

źródło: pixabay.com

Naprawę lodówki najlepiej powierzyć fachowcom. Technikan.pl zajmuje się naprawami dużego AGD w tym także lodówek. Na stronie tego serwisu dowiesz się więcej.

Nieprawidłowe ułożenie produktów w lodówce

Przede wszystkim powinniśmy przykładać większą uwagę, gdzie układamy produkty w chłodniarce. Jeżeli wyloty powietrza są zablokowane przez artykuły spożywcze, to cyrkulacja powietrza jest zakłócona. Produkty, które są ustawiane bezpośrednio przed wylotami powietrza, mogą być zamrożone przez wpływające zimne powietrza. Każdy produkt powinien posiadać odstęp i nie powinien stykać się ze ścianką powietrza. Jeżeli nasza lodówka nie jest wyposażona w komorę z regulacją wilgotności, nie powinniśmy do lodówki wkładać żywności z podwyższoną wilgotnością. Jeżeli nie mamy innego wyjścia i nie mamy takiej komory, takie produkty warto zabezpieczyć folią spożywczą bądź aluminiową przed włożeniem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *