Dlaczego koniec gwarancji wiąże się z naprawą sprzętu AGD?

Zapewne każdy z nas spotkał się z sytuacja, kiedy sprzęt po gwarancji uległ nagłej usterce, warto dowiedzieć się, dlaczego sprzęty krótko po gwarancji ulegają usterce, czy mamy na to jakiś wpływ?

Każdy z nas spotkał się z sytuacją, kiedy sprzęt praktycznie od razu po gwarancji uległ usterce, spowodowane jest to celowym postarzaniem sprzętów. Od dawna mówi się już o tym, że sprzęty AGD i nie tylko są celowo postarzane, aby szybciej ulegały usterkom. Oznacza to nic innego jak chęć zarobienia na konsumentach. Jak wiadomo, kiedy nasz sprzęt się popsuje od razu, wymieniamy go na nowy. Ciekawostka! Według najnowszych doniesień w życie ma wejść nowy przepis, który będzie zabraniał takich działań producentów.

Można by powiedzieć, że taki zabieg mógłby spowodować, że producenci stracą w oczach konsumentów, jednak jeżeli każda z marek to robi, to czy mamy wtedy możliwość przejść ze złej na dobra firmę?

źródło: pixabay.com

Warto także spojrzeć na to inaczej, że niegdyś sprzętów produkowało się o wiele mniej, dlatego też produkując sprzęty, robiło się je staranniej. Dawniej tworzywa sztuczne nie były dostępne, a więc do produkcji sprzętów wykorzystywane były metale. Natomiast w dzisiejszych czasach dostęp do tworzyw sztucznych jest masowy, a więc wykorzystujemy go niemalże do wszystkiego. Nie można powiedzieć, że są to złe materiały, ale zapewne mniej trwałe.

Można więc powiedzieć, że producenci celowo korzystają z najgorszej jakości produktów, jaka jest oczywiście dopuszczalna przez normy. Także zakup części zamiennych jest znacznie utrudniony, zazwyczaj ich po prostu nie ma bądź są tak drogie, że wymiana części i naprawa pralki jest zupełnie nieopłacalna. Chcąc samodzielnie skompletować sprzęt gospodarstwa domowego, wyniesie to nas 5, a nawet 10 razy więcej.

Zanim przystąpimy do krytykowania producentów AGD, warto zwrócić uwagę także na to, że mamy coraz większy wybór między sprzętami, a sam zakup wynosi nas mniej niż kiedyś. To, że awaryjność sprzętów zaplanowana jest z góry, nie oznacza, że musi się on zepsuć tuż po gwarancji, często prawidłowe użytkowanie, zgodne z zaleceniami producenta może spowodować, że sprzęt nam posłuży dłużej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *